BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi; bireylerin emekliliklerinde rahat etmeleri için düzenli olarak tasarrufta bulunmalarını sağlayan, sosyal güvenlik sistemini tamamlayan, yasayla düzenlenmiş ve devlet tarafından devlet katkısı ile desteklenen bir kişisel geleceğe yatırım sistemidir. Fiil ehliyetine sahip herkes bu sisteme katılabilir. Emekli olabilmeniz için en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekiyor.

Gelir Vergisi

Birikimlerinizi alarak, sözleşmenizi sonlandırmanız halinde, sistemde elde ettiğiniz yatırım geliri üzerinden sistemde kaldığınız süreye bağlı olarak aşağıda gösterilen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır.

Süre Oran
10 Yılı Doldurmadan %15
10 Yıl, 56 Yaşı Doldurmadan %10
10 yıl, 56 Yaş %5

Vergi Avantajı

Birikimleriniz Yatırıma Yönlendirilirken : Sistemde sizin için sağlanacak her türlü fon geliri, hiçbir vergi ve stopaja tabi değildir.

Devlet Katkısı

Devlet, tüm katılımcılara (işveren grup emeklilik planı katılımcıları hariç) yatırdıkları her katkı payı tutarının %25’ini Devlet Katkısı olarak öder.

Devletin katılımcılar adına yatıracağı katkı payı tutarı, yıllık brüt asgari ücretin %25’ini geçemez.

Merhaba

Sigortacılık Sektörü ile ilgili her türlü bilgi birikimimiz ile size hizmet vermek için buradayız. En avantajlı fiyatlardan istifade etmek için bize yazın sizi arayalım.